Home
BASINDA BİZ – TÜRKÖK Projesi’ne Bir Destek de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden

BASINDA BİZ – TÜRKÖK Projesi’ne Bir Destek de Dokuz Eylül Üniversitesi’nden

200.000’den fazla mezunu ve 70.000’i aşkın öğrencisi bulunan  Dokuz Eylül Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği, Türk Kızılayı’nın “TÜRKÖK” Projesi’ne destek verecek.

Sağlık Bakanlığı ile imzaladığı TÜRKÖK Projesi işbirliği kapsamında gönüllü kök hücre bağışçısı kazanımı görevini yürüten Türk Kızılayı’na kurumlardan destek yağıyor. 200.000’den fazla mezunu ve eğitimi süren 70.000’i aşkın öğrencisi bulunan  Dokuz Eylül Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEÜDER), imzalanan işbirliği protokolü ile Türk Kızılayı’nın “TÜRKÖK” Projesi’ne destek verecek. İstanbul’da düzenlenen protokol imza törenine Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü adına Prof. Dr. Güven Erbil, Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEÜDER) Başkanı Ali Özalp, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ile Kök Hücre Proje Yöneticisi Dr. Şenay Canpolat, akademisyenler ve DEUDER üyeleri katıldı. İşbirliği kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi akademik ve idari kadrosu, dinamik öğrencileri ve mezunları ile kök hücre konusunda bilinçlendirme ve gönüllü bağışçı kazanımı çalışmalarına destek verecek.

35 Hastaya Nakil Yapıldı

Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı’nın 2005 yılında başlattığı Güvenli Kan Temini Projesi ve 2014 yılında start alan TÜRKÖK Projesi ile kan hizmetleri konusunda topluma hizmet ettiğini hatırlattı. Projenin başlangıcından bu yana 1.5 yılda 120 bin kök hücre bağışçısına ulaşıldığını belirten Genel Başkan Akar, 35 hastaya nakil yapıldığını, eşleşme sağlanan 35 hastanın da nakil işlemleri hazırlığında olduğunu belirtti. Genel Başkan Akar, “Gerek kan gerekse TÜRKÖK Projesi’ne kurumsal anlamda birçok kurum ve kuruluştan destek sürüyor. Ancak bugün bir ilk gerçekleşti. Üniversitelerimizle Hedef 25 Projesi kapsamında işbirlikleri sürerken, Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunları Derneği’nin girişimiyle ilk kez mezunlardan da destek aldık. Bunun tüm üniversitelerimize örnek olacağını düşünüyorum. Bu ufku açtığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Güven Erbil de “ Üniversite olarak yıllık dönüşümlü 70 binin üzerindeki genç, dinamik öğrenci nüfusumuz ve akademik altyapımız ile TÜRKÖK Projesine bağışçı kazanımı konusunda elimizden tüm desteği vereceğiz. Türk Kızılayı büyük bir çınar. Bu çınarın gölgesinde hep birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği (DEÜDER) Başkanı Ali Özalp “Günümüzün en önemli sağlık projesi olan TÜRKÖK’ün bir parçası olmaktan büyük onur duyuyoruz. Biz mezunlar olarak, üniversitemiz ile Kızılay arasında bir köprü kurmak amacıyla yola çıktık. Rektörlüğümüz de büyük destek verdi. 200 binin üzerindeki mezunlarımızla, tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

Kaynak: https://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberArsiviDetay/2551

İncele: TIKLA!